Menu

Efekt na planszy

Wkraczasz do krainy plansz i pionków, figurek i żetonów!

Domek - recenzja gry

efektplanszy

Określają go mianem gniazda lub oazy spokoju. Jednym słowem, miejsce odpoczynku i sumiennej pracy. Jak będzie wyglądał twój wymarzony dom? Wolisz mieć dużą sypialnię, a w niej eleganckie łóżko z baldachimem, czy może preferujesz przestronny salon, w którym swobodnie zmieścisz fortepian. No to do dzieła projektancie!

domek_baner_wyd

Podstawowe informacje o grze:

Domek to rodzinna gra planszowa, w której gracze wcielają się w rolę architektów, którzy będą konstruować i rozbudowywać dom. Gra polskiego twórcy Klemensa Kalickiego, przeznaczona jest dla dwóch do czterech graczy, w wieku minimum 7 lat. Według autora nasz tytułowy „Domek” stworzymy w 30 minut. Wnętrze pudełka kryje cudowną wypraskę w kształcie domku, karty pomieszczeń oraz dodatków, żetony, drewniany miniaturowy dom, tor dobierania kart, cztery plansze gracza oraz notes wraz z instrukcją.

D1

Mechanika, czyli co nakręca cały silniczek :

Początkowo rozkładamy komponenty i przydzielamy każdemu z graczy jego planszę. Następnie, na torze dobierania tworzymy dwa ciągi kart. Pierwszy dolny rząd to karty pomieszczeń, a powyżej układamy karty z talii dodatków. Rozpoczynając od pierwszego gracza (najmłodsza osoba w grupie), każdy projektant bierze komplet dwóch kart. Parą kart nazywamy kartę pomieszczenia wraz ze znajdującą się nad nią kartą dodatku. Jedynym wyjątkiem jest pierwsza rubryka, gdzie zabierając dane pomieszczenie, otrzymujemy znacznik pierwszego gracza na kolejną rundę. Jeśli nikt nie wybrał pokoju, nad którym znajduje się pole pierwszego gracza, to kolejność graczy pozostaje bez zmian. Gdy wszyscy kolejno wybiorą już swoje pary kart, resztę kart z torów odrzucamy na stos kart odrzuconych. Następnie rozpoczynamy kolejną rundę i zapełniamy tor od nowa.

Wykładając karty pomieszczeń, musimy stosować się do trzech zasadniczych ograniczeń:

  • poniżej pokoju nie może znajdować się PUSTE POLE, chyba że jest to tzw. puste pomieszczenie
  • karty piwnic muszą być konstruowane w podpiwniczeniu, a pozostałe karty na dwóch górnych kondygnacjach
  • rozbudowując pomieszczenie, nie wolno przekroczyć maksymalnej wielkości pomieszczenia określonej na jego karcie

Rozgrywka trwa 12 RUND aż do wyczerpania obu talii, a następnie podliczamy wynik. Punkty otrzymujemy za wybudowane pomieszczenia, dach, żetony wyposażenia oraz w postaci bonusu za funkcjonalność domku. Pokoje mają swoją punktację w dolnej części karty, zmienną w zależności od jego rodzaju. Za wybudowanie jednolitego dachu z czterech kart, otrzymujemy 8 punktów (+1 za każde okno). Różnokolorowy dach to tylko i wyłącznie 3 punkty. Żetony posiadają własną punktację. Bonusy, dają nam odpowiednio 3 punkty za dwie łazienki na każdym z dwóch pięter oraz kolejne 3 punkty za zbudowanie łazienki, sypialni wraz z kuchnią.

D2

NIUANSE: 

Pomieszczenie, które osiągnęło swój maksymalny rozmiar bądź został na nim umieszczony żeton wyposażenia, uznajemy za ZAMKNIĘTE. Jeśli nie spełniamy warunków normalnej budowy, to jesteśmy zobligowani do stworzenia pustego pomieszczenia. Dodatkowy żeton, którego nie potrafimy położyć na planszy, zostaje odrzucony.

Natomiast jeśli chodzi o talię dodatków, to mamy w niej następujące karty: pomocników, narzędzi, dachów czy żetonów. Nasi fachowcy oraz osprzęt będą nam pomagać zmieniać pewne rzeczy w naszym domku. I np. Dekarz da nam możliwość na koniec gry wybrać ze stosu kart odrzuconych dowolną kartę dachu i dołączyć ją do swojego zestaw.

D3

Nasze zdanie i ocena końcowa:

Domek to jedna z tych idealnych gier dla początkujących, planszówkowych zapaleńców. Jest też świetną grą rodzinną, którą będziemy stale polecać. Nawet starzy wyjadacze znajdą w niej odrobinę miodności. Jak sami widzicie, rozgrywka jest łatwa i błyskawiczna, a zasady można streścić w ciągu 5 minut. Wszystko oparte na prostej i ciekawej mechanice dobierania kart. Nic nie stoi na przeszkodzie, by od razu rozpocząć zabawę i uczyć się w trakcie gry. Pozycja jest świetnie wyskalowana, a dodatkowym smaczkiem będzie tryb, w którym odrzucamy jeden komplet kart. Domek jest przepięknie wydaną grą i tutaj ogromna pochwała dla Rebela, czapki z głów. Finalnie zahaczymy o regrywalność, która jest naprawdę spora i minie wiele rozdań, nim gra się zacznie kurzyć. Must have, bez dwóch zdań. A i pamiętajcie o tegorocznym dodatku!

Nasza Ocena: 5/5

Warto zainteresować się poniższymi żetonami Promo. Zawsze to jakaś odmiana ;)

63137

PROMKA1

 

© Efekt na planszy
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci